Podstawowe warunki wypożyczania aut

Wynajęcie samochodu – i to bez względu na to, czy jest on potrzebny do celów prywatnych czy też służbowych – to w niektórych wypadkach nie tyle wygoda, ile konieczność. Wszak nie do rzadkości należą sytuacje, w których żadne auto nie jest dostępne lub po prostu odmawia posłuszeństwa. W takim przypadku pomocą służą wypożyczalnie aut, które są w stanie udostępnić klientowi pojazd na niemal każdy okres czasu. A ponieważ warunki wypożyczania aut (zwłaszcza cenowe) bywają bardzo korzystne, to nie dziwi fakt, iż wynajem samochodów cieszy się coraz większą popularnością. Jednak zanim zapadnie decyzja o wynajęciu pojazdu, to warto dowiedzieć się tego, jakie warunki należy spełnić. Tym bardziej, iż nie każda osoba może tego dokonać. Zatem jakie są podstawowe kryteria wynajmu aut i car-sharingu? Oto podstawowe z nich.

Dokumenty niezbędne przy wynajmowaniu auta

Podstawowym kryterium określającym możliwość wynajęcia samochodu jest posiadanie prawa jazdy (osobistego i ważnego co najmniej do dnia oddania samochodu). Tutaj należy podkreślić to bardzo wyraźnie – auto może wynająć jedynie kierowca. Dodatkowo nie wolno zapominać także o tym, iż wiele wypożyczalni aut wymaga okazanie także drugiego dokumentu tożsamości (na przykład dowodu osobistego lub paszportu). Takie wymaganie wynika z tego, iż prawo jazdy w świetle obowiązującego prawa nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość, a jedynie uprawniającym do kierowania pojazdem. Ostatnim dokumentem wymaganym w wypożyczalni jest karta kredytowa.

samochód do wynajęcia

Staż prawo jazdy

Bardzo ważnym kryterium uprawniających do skorzystania z wynajmu aut jest staż kierowcy. I chociaż w tym przypadku konkretny staż jest uzależniony od regulaminu danej wypożyczalni, to w większości przypadków wynosi od roku do nawet trzech lat. W praktyce oznacza to, iż 18-letni kierowca mający prawo jazdy od niespełna 3 miesięcy nie będzie mógł wypożyczyć auta. Co równie ważne – większość wypożyczalni stosuje zasadę, iż im bardziej luksusowe auto, tym ten staż musi być większy. Dlatego przed udaniem się do konkretnej wypożyczalni, warto sprawdzić jej regulacje w tym zakresie.

Wiek kierowcy wypożyczonego auta

Równie ważnym kryterium – jak staż posiadania prawa jazdy – jest także wiek kierowcy. Tutaj zasada jest bardzo podobna – im młodszy kierowca, tym większe trudności w wypożyczeniu auta. W większości przypadków wypożyczalnie stosują zasadę, iż możliwość wypożyczenia bardziej luksusowego auta posiadają kierowcy, którzy ukończyli co najmniej 23 rok życia. Jednak nie jest to regułą, a każda wypożyczalnia stosuje swoje własne obostrzenia.

Decydując się na wynajęcie auta nie wolno zapominać też o kilku innych kwestiach: samochód wypożycza się i oddaje z pełnym bakiem, a otrzymane mandaty płaci się samodzielnie. Dodatkowo niektóre wypożyczalnie mogą zażądać kaucji, której wysokość jest uzależniona od klasy samochodu.