Jak wybrać wypożyczalnię aut

Wynajem samochodów cieszy się coraz większym uznaniem u konsumentów – i to zarówno tych prywatnych, jak i zajmujących się prowadzeniem działalności gospodarczej. Wśród dostępnych typów wynajmu najbardziej powszechne są dwa – krótkoterminowy i długoterminowy. Obie formy posiadają wiele zalet, które w dużym stopniu decydują o ich wyborze. Jednak zanim podpisze się konkretną umowę na wynajem auta, to trzeba wybrać odpowiednią wypożyczalnię samochodów. Z pozoru zadanie wydaje się bardzo proste. Tym bardziej, iż popularność wynajmu samochodów sprawia, iż ilość firm świadczących tego typu usługi stale wzrasta. A przecież na rynku istnieją bardzo różne wypożyczalnie. Zatem jak ją wybrać? Oto kilka informacji.

Kwestie formalne przy wypożyczaniu samochodów

Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów warto sprawdzić daną firmę pod względem formalnym. W tym przypadku należy upewnić się, czy firma działa legalnie, czyli posiada wpis do KRS lub CEIDG (w zależności od formy prowadzenia działalności) i posiada wszelkie niezbędne pozwolenia oraz wymagania. I chociaż mogłoby się wydawać, iż jest to kwestia oczywista, to nie do rzadkości należą sytuacje, w której firmy nie dopełniają swoich obowiązków.

Flota na wynajem

Ważnym kryterium przy wyborze firmy świadczącej wynajem samochodów powinna być dostępna flota. W tym przypadku liczy się nie tylko ilość samochodów, ale także ich różnorodność – pod względem wielkości, marek czy klasy. Wszak im więcej możliwości wyboru ma klient, tym będzie bardziej zadowolony. Poza tym każdy samochód udostępniany klientowi powinien posiadać ważne badanie techniczne (potwierdzone wpisem do dowodu rejestracyjnego) oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Na takie rzeczy należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż w razie kolizji lub wypadku koszty mogą być naprawdę duże.

auto do wynajęcia

Regulamin wypożyczalni samochodowej

Ważną kwestią przed podpisaniem umowy na wynajem samochodu jest sprawdzenie regulaminu wypożyczalni aut. Tutaj należy pamiętać, iż każda z tych firm może mieć zupełnie inne wymagania – na przykład dotyczące stażu i wieku kierowcy, tankowania, kaucji, opłaty manipulacyjnej, dodatkowych kosztów i innych niezwykle ważnych rzeczy. Brak sprawdzenia takich informacji może skutkować późniejszymi nieporozumieniami i nerwami. Dokładne przeczytanie regulaminu jeszcze przed podpisaniem umowy zapobiegnie nieprzyjemnym bądź nieoczekiwanym niespodziankom.

Podsumowanie

Ważnym krokiem przy wyborze wypożyczalni aut jest sprawdzenie jej renomy i opinii. Można tego dokonać na dwa sposoby – od znajomych (korzystających z jej usług) lub z internetu (tutaj pomocą służą różnego rodzaju fora). Rzetelna, profesjonalna i ciesząca się dobrą opinią wypożyczalnia aut to gwarancja wykonania usługi na najwyższym poziomie.